Microchip Technology ATXMEGA16D4-MN Bulk sales (1 piece or more)
4.9 730 ratings
ATXMEGA16D4-MN main image
Model Number
ATXMEGA16D4-MN
Datasheet
ATXMEGA16D4-MN PDF
Description
IC MCU 8/16BIT 16KB FLASH 44VQFN
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
AVR® XMEGA® D4
Packaging
Bulk
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
34
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.6V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 12x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)