Microchip Technology ATXMEGA16C4-AUR (1500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 885 ratings
ATXMEGA16C4-AUR main image
Model Number
ATXMEGA16C4-AUR
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
ATXMEGA16C4-AUR PDF
Description
IC MCU 8/16BIT 16KB FLASH 44TQFP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
AVR® XMEGA® C4
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
AVR
Core Size
8/16-Bit
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
34
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.6V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)