Microchip Technology ATTINY45V-10SI Bulk sales (1 piece or more)
4.5 600 ratings
ATTINY45V-10SI main image
Model Number
ATTINY45V-10SI
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
ATTINY45V-10SI PDF
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa)
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
AVR
Core Size
8-Bit
Speed
10MHz
Connectivity
USI
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
6
Program Memory Size
4KB (2K x 16)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 4x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)