Microchip Technology ATMEGA88V-10PI Bulk sales (1 piece or more)
4.9 650 ratings
ATMEGA88V-10PI main image
Model Number
ATMEGA88V-10PI
Datasheet
ATMEGA88V-10PI PDF
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
10MHz
Number of I/O
23
Program Memory Size
8KB (4K x 16)
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 6x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)