Microchip Technology ATMEGA88V-10MUR Bulk sales (1 piece or more)
4.6 827 ratings
ATMEGA88V-10MUR main image
Model Number
ATMEGA88V-10MUR
Datasheet
ATMEGA88V-10MUR PDF
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32VQFN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
10MHz
Number of I/O
23
Program Memory Size
8KB (4K x 16)
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)