Microchip Technology ATMEGA88P-20AUR (2000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
5.0 658 ratings
ATMEGA88P-20AUR main image
Model Number
ATMEGA88P-20AUR
Datasheet
ATMEGA88P-20AUR PDF
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
20MHz
Number of I/O
23
Program Memory Size
8KB (4K x 16)
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)