Microchip Technology ATMEGA88-20AJ Bulk sales (1 piece or more)
4.7 802 ratings
ATMEGA88-20AJ main image
Model Number
ATMEGA88-20AJ
Datasheet
ATMEGA88-20AJ PDF
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
20MHz
Number of I/O
23
Program Memory Size
8KB (4K x 16)
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)