Microchip Technology ATMEGA8535-16PI Bulk sales (1 piece or more)
4.8 814 ratings
ATMEGA8535-16PI main image
Model Number
ATMEGA8535-16PI
Datasheet
ATMEGA8535-16PI PDF
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
16MHz
Number of I/O
32
Program Memory Size
8KB (4K x 16)
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)