Microchip Technology ATMEGA8-16MU (1 Tray)
4.7 730 ratings
ATMEGA8-16MU main image
Model Number
ATMEGA8-16MU
Datasheet
ATMEGA8-16MU PDF
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32VQFN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Packaging
Tray
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
16MHz
Number of I/O
23
Program Memory Size
8KB (4K x 16)
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)