Microchip Technology ATMEGA8-16MI Bulk sales (1 piece or more)
4.9 665 ratings
ATMEGA8-16MI main image
Model Number
ATMEGA8-16MI
Datasheet
ATMEGA8-16MI PDF
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32VQFN
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
16MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
23
Program Memory Size
8KB (4K x 16)
EEPROM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)