Microchip Technology ATMEGA6490-16AUR Bulk sales (1 piece or more)
4.9 771 ratings
ATMEGA6490-16AUR main image
Model Number
ATMEGA6490-16AUR
Datasheet
ATMEGA6490-16AUR PDF
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
16MHz
Connectivity
SPI, UART/USART, USI
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
68
Program Memory Size
64KB (32K x 16)
EEPROM Size
2K x 8
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)