Microchip Technology ATMEGA644P-20PU (1 Tube)
4.9 629 ratings
ATMEGA644P-20PU main image
Model Number
ATMEGA644P-20PU
Datasheet
ATMEGA644P-20PU PDF
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
20MHz
Number of I/O
32
Program Memory Size
64KB (32K x 16)
EEPROM Size
2K x 8
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)