Microchip Technology ATMEGA644P-20AUR In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 802 ratings
ATMEGA644P-20AUR main image
Model Number
ATMEGA644P-20AUR
Datasheet
ATMEGA644P-20AUR PDF
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
In Stock : 15711
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
20MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Number of I/O
32
Program Memory Size
64KB (32K x 16)
EEPROM Size
2K x 8
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)