Microchip Technology ATMEGA640-16CU (1 Tray)
4.6 600 ratings
ATMEGA640-16CU main image
Model Number
ATMEGA640-16CU
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
ATMEGA640-16CU PDF
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100CBGA
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
AVR® ATmega
Packaging
Tray
Product Status
Last Time Buy
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
AVR
Core Size
8-Bit
Speed
16MHz
Connectivity
EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
86
Program Memory Size
64KB (32K x 16)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
4K x 8
RAM Size
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 16x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)