Microchip Technology ATMEGA48V-10PI Bulk sales (1 piece or more)
4.8 786 ratings
ATMEGA48V-10PI main image
Model Number
ATMEGA48V-10PI
Datasheet
ATMEGA48V-10PI PDF
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
10MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Number of I/O
23
Program Memory Size
4KB (2K x 16)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 6x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)