Microchip Technology ATMEGA3250-16AUR Bulk sales (1 piece or more)
4.7 680 ratings
ATMEGA3250-16AUR main image
Model Number
ATMEGA3250-16AUR
Datasheet
ATMEGA3250-16AUR PDF
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
16MHz
Connectivity
SPI, UART/USART, USI
Number of I/O
69
Program Memory Size
32KB (16K x 16)
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)