Microchip Technology ATMEGA32-16PJ Bulk sales (1 piece or more)
4.7 691 ratings
ATMEGA32-16PJ main image
Model Number
ATMEGA32-16PJ
Datasheet
ATMEGA32-16PJ PDF
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
16MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Number of I/O
32
Program Memory Size
32KB (16K x 16)
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)