Microchip Technology ATMEGA32-16AUR Bulk sales (1 piece or more)
4.9 740 ratings
ATMEGA32-16AUR main image
Model Number
ATMEGA32-16AUR
Datasheet
ATMEGA32-16AUR PDF
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
16MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
32
Program Memory Size
32KB (16K x 16)
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)