Microchip Technology ATMEGA32-16AI Bulk sales (1 piece or more)
4.7 809 ratings
ATMEGA32-16AI main image
Model Number
ATMEGA32-16AI
Datasheet
ATMEGA32-16AI PDF
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
16MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
32
Program Memory Size
32KB (16K x 16)
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)