Microchip Technology ATMEGA169-16MI Bulk sales (1 piece or more)
4.9 651 ratings
ATMEGA169-16MI main image
Model Number
ATMEGA169-16MI
Datasheet
ATMEGA169-16MI PDF
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
16MHz
Connectivity
SPI, UART/USART, USI
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
54
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
EEPROM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)