Microchip Technology ATMEGA169-16AU Bulk sales (1 piece or more)
4.7 602 ratings
ATMEGA169-16AU main image
Model Number
ATMEGA169-16AU
Datasheet
ATMEGA169-16AU PDF
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
16MHz
Connectivity
SPI, UART/USART, USI
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
54
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)