Microchip Technology ATMEGA168V-10PU (1 Tube)
4.6 731 ratings
ATMEGA168V-10PU main image
Model Number
ATMEGA168V-10PU
Datasheet
ATMEGA168V-10PU PDF
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28DIP
In Stock : 229
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
10MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Number of I/O
23
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 6x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)