Microchip Technology ATMEGA168V-10MUR Bulk sales (1 piece or more)
4.9 887 ratings
ATMEGA168V-10MUR main image
Model Number
ATMEGA168V-10MUR
Datasheet
ATMEGA168V-10MUR PDF
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
10MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Number of I/O
23
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)