Microchip Technology ATMEGA162-16AJ Bulk sales (1 piece or more)
4.9 840 ratings
ATMEGA162-16AJ main image
Model Number
ATMEGA162-16AJ
Datasheet
ATMEGA162-16AJ PDF
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
16MHz
Connectivity
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Number of I/O
35
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)