Microchip Technology ATMEGA16-16AUR In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 603 ratings
ATMEGA16-16AUR main image
Model Number
ATMEGA16-16AUR
Datasheet
ATMEGA16-16AUR PDF
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
In Stock : 883
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
16MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Number of I/O
32
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)