Microchip Technology ATMEGA16-16AI Bulk sales (1 piece or more)
4.5 685 ratings
ATMEGA16-16AI main image
Model Number
ATMEGA16-16AI
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
ATMEGA16-16AI PDF
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
AVR® ATmega
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
AVR
Core Size
8-Bit
Speed
16MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
32
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)