Microchip Technology ATMEGA128-16AN (1 Tray)
4.9 660 ratings
ATMEGA128-16AN main image
Model Number
ATMEGA128-16AN
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
ATMEGA128-16AN PDF
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP
In Stock : 42
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
AVR® ATmega
Packaging
Tray
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Verified
Core Processor
AVR
Core Size
8-Bit
Speed
16MHz
Connectivity
EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
53
Program Memory Size
128KB (64K x 16)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
4K x 8
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)