Microchip Technology AT87F51-24AC Bulk sales (1 piece or more)
4.9 757 ratings
AT87F51-24AC main image
Model Number
AT87F51-24AC
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
AT87F51-24AC PDF
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44TQFP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
87F
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
8051
Core Size
8-Bit
Speed
24MHz
Connectivity
UART/USART
Peripherals
Number of I/O
32
Program Memory Size
4KB (4K x 8)
Program Memory Type
OTP Quick FLASH
EEPROM Size
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 6V
Data Converters
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
0°C ~ 70°C