Microchip Technology APTDF400AA170G Bulk sales (1 piece or more)
4.8 746 ratings
APTDF400AA170G main image
Model Number
APTDF400AA170G
Datasheet
APTDF400AA170G PDF
Description
DIODE MODULE 1.7KV 480A SP6
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Diode Configuration
1 Pair Common Anode
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1700 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
480A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.5 V @ 400 A
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
572 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
750 µA @ 1700 V