Microchip Technology APT68GA60B2D40 (1 Tube)
4.9 875 ratings
APT68GA60B2D40 main image
Model Number
APT68GA60B2D40
Datasheet
APT68GA60B2D40 PDF
Description
IGBT 600V 121A 520W TO-247
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
POWER MOS 8™
Active
IGBT Type
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
121 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
202 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 40A
Power - Max
520 W
Switching Energy
715µJ (on), 607µJ (off)
Input Type
Standard
Gate Charge
198 nC
Td (on/off) @ 25°C
21ns/133ns
Test Condition
400V, 40A, 4.7Ohm, 15V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)