Microchip Technology APT60M60JLL (1 Tube)
4.9 839 ratings
APT60M60JLL main image
Model Number
APT60M60JLL
Datasheet
APT60M60JLL PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 70A ISOTOP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
POWER MOS 7®
Active
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
60mOhm @ 35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
289 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
12630 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
694W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)