Microchip Technology APT60D100BG (1 Tube)
4.9 662 ratings
APT60D100BG main image
Model Number
APT60D100BG
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
APT60D100BG PDF
Description
DIODE GEN PURP 1KV 60A TO247
In Stock : 3230
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Tube
Product Status
Active
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Current - Average Rectified (Io)
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.5 V @ 60 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
280 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-2
Supplier Device Package
TO-247 [B]
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C