Microchip Technology APT4014BVFRG (1 Tube)
4.9 787 ratings
APT4014BVFRG main image
Model Number
APT4014BVFRG
Datasheet
APT4014BVFRG PDF
Description
MOSFET N-CH 400V 28A TO247
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
POWER MOS V®
Active
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
28A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
140mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
160 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3600 pF @ 25 V