Microchip Technology APT35GP120B2D2G Bulk sales (1 piece or more)
4.9 632 ratings
APT35GP120B2D2G main image
Model Number
APT35GP120B2D2G
Datasheet
APT35GP120B2D2G PDF
Description
IGBT PT COMBI 1200V 35A TO-247
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
POWER MOS 7®
Packaging
Bulk
Product Status
Active
IGBT Type
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
96 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
140 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.9V @ 15V, 35A
Power - Max
540 W
Switching Energy
1mJ (on), 1.185mJ (off)
Input Type
Standard
Gate Charge
150 nC
Td (on/off) @ 25°C
14ns/99ns
Test Condition
800V, 35A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
85 ns
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)