Microchip Technology APT30GP60BG (1 Tube)
4.9 748 ratings
APT30GP60BG main image
Model Number
APT30GP60BG
Datasheet
APT30GP60BG PDF
Description
IGBT 600V 100A 463W TO247
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
POWER MOS 7®
Active
IGBT Type
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.7V @ 15V, 30A
Power - Max
463 W
Switching Energy
260µJ (on), 250µJ (off)
Input Type
Standard
Gate Charge
90 nC
Td (on/off) @ 25°C
13ns/55ns
Test Condition
400V, 30A, 5Ohm, 15V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)