Microchip Technology APT15D60KG (1 Tube)
4.8 630 ratings
APT15D60KG main image
Model Number
APT15D60KG
Datasheet
APT15D60KG PDF
Description
DIODE GP 600V 15A TO220
In Stock : 204
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Active
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Current - Average Rectified (Io)
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 15 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
80 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-2
Supplier Device Package
TO-220 [K]
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C