Microchip Technology APT10050LVRG (1 Tube)
4.9 779 ratings
APT10050LVRG main image
Model Number
APT10050LVRG
Datasheet
APT10050LVRG PDF
Description
MOSFET N-CH 1000V 21A TO264
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
POWER MOS V®
Active
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
21A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
500mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
500 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7900 pF @ 25 V