Microchip Technology 25LC512T-E/MF (3300 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 641 ratings
25LC512T-E/MF main image
Model Number
25LC512T-E/MF
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
25LC512T-E/MF PDF
Description
IC EEPROM 512KBIT SPI 20MHZ 8DFN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Memory Type
Non-Volatile
Memory Format
EEPROM
Technology
EEPROM
Memory Size
512Kbit
Memory Organization
64K x 8
Memory Interface
SPI
Clock Frequency
20 MHz
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)