Microchip Technology 25LC160BT-E/ST (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 827 ratings
25LC160BT-E/ST main image
Model Number
25LC160BT-E/ST
Datasheet
25LC160BT-E/ST PDF
Description
IC EEPROM 16KBIT SPI 8TSSOP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Reel
Digi-Key Programmable
Not Verified
Memory Size
16Kbit
Memory Organization
2K x 8
Clock Frequency
10 MHz
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)