Microchip Technology 25LC1024T-E/SM In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 721 ratings
25LC1024T-E/SM main image
Model Number
25LC1024T-E/SM
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
25LC1024T-E/SM PDF
Description
IC EEPROM 1MBIT SPI 20MHZ 8SOIJ
In Stock : 17275
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Verified
Memory Type
Non-Volatile
Memory Format
EEPROM
Technology
EEPROM
Memory Size
1Mbit
Memory Organization
128K x 8
Memory Interface
SPI
Clock Frequency
20 MHz
Write Cycle Time - Word, Page
6ms
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)