Microchip Technology 25LC080C-E/P (1 Tube)
4.9 697 ratings
25LC080C-E/P main image
Model Number
25LC080C-E/P
Datasheet
25LC080C-E/P PDF
Description
IC EEPROM 8KBIT SPI 10MHZ 8DIP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tube
Digi-Key Programmable
Not Verified
Memory Size
8Kbit
Memory Organization
1K x 8
Clock Frequency
10 MHz
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)