Microchip Technology 25LC040AT-E/MNY (3300 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 826 ratings
25LC040AT-E/MNY main image
Model Number
25LC040AT-E/MNY
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
25LC040AT-E/MNY PDF
Description
IC EEPROM 4KBIT SPI 10MHZ 8TDFN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Memory Type
Non-Volatile
Memory Format
EEPROM
Technology
EEPROM
Memory Size
4Kbit
Memory Organization
512 x 8
Memory Interface
SPI
Clock Frequency
10 MHz
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)