Microchip Technology 25LC040/SN (100 per Tube Full Tube)
4.9 893 ratings
25LC040/SN main image
Model Number
25LC040/SN
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
25LC040/SN PDF
Description
IC EEPROM 4KBIT SPI 2MHZ 8SOIC
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Verified
Memory Type
Non-Volatile
Memory Format
EEPROM
Technology
EEPROM
Memory Size
4Kbit
Memory Organization
512 x 8
Memory Interface
SPI
Clock Frequency
2 MHz
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)