Microchip Technology 24LC025/P (1 Tube)
4.7 602 ratings
24LC025/P main image
Model Number
24LC025/P
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
24LC025/P PDF
Description
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8DIP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Memory Type
Non-Volatile
Memory Format
EEPROM
Technology
EEPROM
Memory Size
2Kbit
Memory Organization
256 x 8
Memory Interface
I²C
Clock Frequency
400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Access Time
900 ns
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)