Microchip Technology 24AA044-E/ST (1 Tube)
4.6 784 ratings
24AA044-E/ST main image
Model Number
24AA044-E/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
24AA044-E/ST PDF
Description
IC EEPROM 4KBIT I2C 1MHZ 8TSSOP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Memory Type
Non-Volatile
Memory Format
EEPROM
Technology
EEPROM
Memory Size
4Kbit
Memory Organization
256 x 8 x 2
Memory Interface
I²C
Clock Frequency
1 MHz
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Access Time
400 ns
Voltage - Supply
1.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)