Microchip Technology 1N5357/TR12 (3000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 893 ratings
1N5357/TR12 main image
Model Number
1N5357/TR12
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
1N5357/TR12 PDF
Description
DIODE ZENER 20V 5W T18
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
20 V
Tolerance
±20%
Power - Max
5 W
Impedance (Max) (Zzt)
3 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 14.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 1 A
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C