Microchip Technology 1N5260BE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 881 ratings
1N5260BE3 main image
Model Number
1N5260BE3
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
1N5260BE3 PDF
Description
VOLTAGE REGULATOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
43 V
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
93 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 33 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)