Microchip Technology 1N5221BE3 (1 Bag)
5.0 716 ratings
1N5221BE3 main image
Model Number
1N5221BE3
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
1N5221BE3 PDF
Description
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Bag
Product Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
2.4 V
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C