Meritek MVR07D751K Bulk sales (1 piece or more)
4.7 849 ratings
MVR07D751K main image
Model Number
MVR07D751K
Manufacturer
Meritek
Datasheet
MVR07D751K PDF
Description
VARISTOR 750V 1200A 7MM DISC THR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Meritek
Series
CR
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Maximum AC Volts
460 V
Maximum DC Volts
615 V
Varistor Voltage (Min)
675 V
Varistor Voltage (Typ)
750 V
Varistor Voltage (Max)
825 V
Current - Surge
1.2 kA
Energy
67.2J
Number of Circuits
1
Capacitance @ Frequency
70 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 7mm