MDE Semiconductor Inc RT100KP400A In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 666 ratings
RT100KP400A main image
Model Number
RT100KP400A
Manufacturer
MDE Semiconductor Inc
Datasheet
RT100KP400A PDF
Description
TVS DIODE UP 400VRWM 787.0VC
In Stock : 18688
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
MDE Semiconductor Inc
Series
RT100KP
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
400V
Voltage - Breakdown (Min)
444V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
787V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
127A
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)